Adres gabinetu:
ul. Sikorskiego 10/1
61-535 Poznań
tel. 694 434 274
gabinet@dentessa.pl

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Zakres usług

Stomatologia
 • stomatologia zachowawcza
 • stomatologia estetyczna (wybielanie zębów, estetyczne odbudowy zębów przednich)
 • protetyka (korony, mosty, licówki, wkłady)
 • chirurgia stomatologiczna
 • profilaktyka (skaling, lakierowanie, lakowanie)


Więcej na: www.familydentstomatologia.pl

Konsultacja

Konsultacja lekarska pełni istotną rolę w poznaniu pacjenta, jego oczekiwań, a w konsekwencji wyborze zabiegu medycyny estetycznej. Najważniejsze jest indywidualne podejście i holistyczna czyli kompleksowa ocena potrzeb i możliwości korekcji defektów i niedoskonałości.

Dermapen
Dermapen to wyjątkowe urządzenie do mezoterapii. Dzięki systemowi pulsujących igieł ułatwiającemu dostarczanie substancji czynnych do naskórka i skóry właściwej zapewnia niezwykle efektywną stymulację fibroblastów. Powstałe w wyniku zabiegu mikrourazy skóry, pobudzają naturalne zdolności organizmu do regeneracji oraz wrodzoną zdolność "naprawionej" skóry do fizjologicznej indukcji kolagenu. Funkcja automatycznego nakłuwania skóry zastosowana w Dermapen zwiększa efektywność zabiegów poprzez podniesienie stopnia przenikania substancji czynnych w skórę, jednocześnie redukując do minimum ból i dyskomfort pacjentów.
Efekty po zastosowaniu terapii DERMAPEN:
 • regeneracja skóry
 • spłycenie blizn potrądzikowych
 • niwelowanie rozstępów
 • redukcja blizn
 • redukcja niedoskonałości skóry
 • zmniejszenie porów
 • zapobieganie łysieniu
 • spłycenie zmarszczek
 • redukcja przebarwień
Najlepsze efekty terapeutyczne przynosi cykl 3 zabiegów w odstępach 2 tygodniowych, wykonywany raz na 6 miesięcy.
Regeneris - zabiegi z osoczem bogatopłytkowym (PRP)
Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego,czyli PRP (Platelet Rich Plasma) są wykonywane od ponad 30 lat w takich dziedzinach medycyny jak: ortopedia, okulistyka, chirurgia, stomatologia, a także w medycynie estetycznej. Przed zabiegiem, pobiera się niewielką ilość krwi pacjenta, którą odwirowuje się w celu oddzielenia i koncentracji składników biostymulujących, czyli głownie płytek krwi. Są one silnym stymulatorem procesów naprawczych, ponieważ po wstrzyknięciu, uwalniają czynniki wzrostu, powodujące regenerację komórek. Indukowane są też podziały komórkowe, dochodzi do stymulacji syntezy włókien kolagenowych i elastycznych oraz zwiększa się napływ komórek macierzystych. Procesy te odgrywają istotną rolę w rewitalizacji skóry i jej odmładzaniu. Dzieje się tak, ponieważ, w procesach naprawy uszkodzeń skóry, jak i w procesie gojenia, istotną rolę odgrywają czynniki wzrostowych.
Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego wykonuje się w celu:
 • wygładzenia zmarszczek
 • zwiększenia napięcia i nawilżenia skóry
 • zmniejszenia blizn i rozstępów
 • poprawy wzrostu włosów oraz zmniejszenia objawów łysienia
Osocze bogatopłytkowe wstrzykuje się w technice tradycyjnej mezoterapii igłowej, czyli podskórnie lub przy użyciu Dermapena.
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.
Najlepsze efekty przynosi cykl 3-5 zabiegów w odstępach 2-3 tygodniowych.
Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa jest niechirurgiczną metodą pozwalającą przywrócić skórze piękny, zdrowy wygląd. To jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów regeneracyjnych. Zabiegi mezoterapii igłowej mogą być wykonywane tylko i wyłącznie przez lekarza.
Mezoterapia igłowa jest zabiegiem polegającym na wstrzykiwaniu preparatów pod oczy, na twarz, szyję jak i na poszczególne obszarów ciała. Dzięki tej technice można wprowadzić substancje aktywne, omijając barierę naskórkową, przez którą nie przenika większość kosmetyków. Już sam proces nakłuwania wpływa korzystnie na przebudowę skóry a odpowiednie kombinacje substancji aktywnych pozwalają uzyskać rewelacyjne efekty w krótkim czasie.
Mezoterapia igłowa przynosi dobre rezultaty u osób z delikatną, wiotką, odwodnioną oraz dojrzałą skórą, która traci jędrność.
Zastosowanie:

 • profilaktyka przeciwzmarszczkowa
 • zapobieganie wypadaniu włosów
 • redukcja cellulitu (uda, brzuch, pośladki)
 • redukcja rozstępów

Mezoterapia przynosi efekt tylko wtedy, gdy wykonywana jest w serii kilku zabiegów.
Zabieg należy powtórzyć od 3 – 5 razy co dwa tygodnie, potem warto robić jeden zabieg na miesiąc dla podtrzymania efektu.
Przebieg zabiegu:
w trakcie konsultacji lekarz dobiera preparat dostosowany do potrzeb pacjenta. Zastrzyki wykonywane są strzykawką o cieniutkiej igle co 0,5-1,5 cm. Nakłucia są niemal bezbolesne. Ślady na ciele przypominają grudki, ugryzienia komara. Działanie pojawia się już w 2 min po podaniu, utrzymując się od 2 do 4 dni. W miarę zwiększania ilości zabiegów pozytywne efekty utrzymują się nawet do miesiąca po zakończeniu zabiegów.

Mezoterapia igłowa w odmładzaniu skóry
Mezoterapię stosuje się profilaktycznie w celu zmniejszenia objawów starzenia się skóry- zmarszczki, zwiotczenie i ścieńczenie skóry. Stosowanie jej można łączyć z innymi zabiegami estetycznymi. Odpowiednie koktajle stosowane są do zabiegów mezoterapii skóry twarzy, szyi i dekoltu. Po serii zabiegów mezoterapii skóra wygląda znacznie lepiej, drobne zmarszczki znikają całkowicie, głębsze ulegają spłyceniu. Widoczna jest także poprawa napięcia i jędrności skóry.
Częstotliwość zabiegów:
 • intensywna faza leczenia: 1 zabieg na 2 tygodnie przez okres 2 miesięcy
 • faza pielęgnacyjna: 1 zabieg na 1-3 miesięcy
Mezoterapia igłowa w leczeniu łysienia
Poprzez podawanie w skórę owłosioną głowy preparatów mineralnych, witamin i leków przeciwzapalnych można w znacznym stopniu poprawić odżywienie włosów, zatrzymać ich wypadanie, a nawet spowodować odrost utraconych włosów.
Wskazania:
 • wypadanie włosów na skutek ubogiej diety, słabego krążenia, zmian hormonalnych w okresie ciąży, laktacji
 • łysienie androgenowe
 • łysienie plackowate
 • słabe i wymagające silnego odżywienia włosy
Częstotliwość zabiegów:
 • faza uderzeniowa kuracji: 1 zabieg na tydzień przez okres 2 miesięcy
 • faza pielęgnacyjna: 1 zabieg na miesiąc przez okres 3-6 miesięcy
Mezolifting
Preparat Princess Rich, dzięki obecności glicerolu daje efekt rozjaśnienia, rozświetlenia i nawilżenia skóry twarzy. Preparat ten ma podwójne działanie: unosi zapadniętą skórę i poprawia jej gęstość. Princess Rich powoduje, że skóra w tej okolicy staje się jasna, promienista i jędrna. Preparat ten wprowadza się podskórnie i rozprowadza w odpowiednich miejscach skóry twarzy.
Lifting biomimetyczny (hydrolift, softfiling)
Revofil - lifting biomimetyczny
Lifting wykonany najnowszą techniką "one point" (jedno wkłucie) z użyciem najnowszego preparatu Revofil - to prawdziwy przełom w medycynie estetycznej. Zabieg nie tyko modeluje twarz, podnosi owal, wypełnia policzki, ale również poprawia nawodnienie tkanek, zapobiega powstawaniu zmarszczek poprzez silną stymulację skóry do produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego. Dzięki obecności w preparacie peptydów biomimetycznych daje gwarancję długotrwałego efektu.
Wypełnianie bruzd i zmarszczek kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organiźmie człowieka, dzięki czemu materiał nie wywołuje reakcji alergicznych i stopniowo rozkłada się w skórze. W zabiegu wykorzystuje się kwas hialuronowy specjalnie stabilizowany (usieciowany), co powoduje, że długo utrzymuje się w miejscu podania, wypychając zmarszczkę od wewnątrz. Dodatkowo uzyskuje się efekt silnego nawilżenia, co w konsekwencji powoduje wolniejsze starzenie się skóry.
Zastosowanie:
 • bruzdy nosowo-wargowych, "zmarszczki marionetki"
 • drobne, linijne zmarszczki na twarzy i szyi
 • zmarszczki na policzkach
 • opadnięte kąciki ust
 • zmarszczki wokół ust
Przebieg zabiegu:
W trakcie konsultacji lekarz dobiera preparat dostosowany do potrzeb pacjenta. Zastrzyki wykonywane są strzykawką o cieniutkiej igle, przez co nakłucia są niemal bezbolesne. Lekarz wstrzykuje cienką igłą żelowy preparat w linie zmarszczek lub większe obszary wymagające wypełnienia.
Wolumetria. Modelowanie konturów twarzy
Wolumetria polega na korekcji wyglądu tkanek miękkich twarzy i przywróceniu utraconej objętości poprzez wprowadzenie preparatu z kwasem hialuronowym. Zabieg poprawia rysy twarzy, szczególnie w miejscach, gdzie nastąpiło np. zmniejszenie ilości tkanki podskórnej. Poprzez modelowanie twarzy, takie jak: wypełnienie policzków, uzupełnienie objętości w okolicy skroni, zarysowanie wypukłości kości jarzmowej, możemy odtworzyć jej dawny, naturalny i młodzieńczy wygląd.
Efekty są natychmiastowe i trwałe - utrzymują się przez ok. 12-18 miesięcy. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu przy użyciu igieł oraz kaniul.
Modelowanie i powiększanie ust kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organiźmie człowieka, dzięki czemu materiał nie wywołuje reakcji alergicznych i stopniowo rozkłada się w skórze. W zabiegu wykorzystuje się kwas hialuronowy specjalnie stabilizowany (usieciowany), co powoduje, że długo utrzymuje się w miejscu podania, wypychając zmarszczkę od wewnątrz. Dodatkowo uzyskuje się efekt silnego nawilżenia, co w konsekwencji powoduje wolniejsze starzenie się skóry.
Zastosowanie:
 • bruzdy nosowo-wargowych, "zmarszczki marionetki"
 • drobne, linijne zmarszczki na twarzy i szyi
 • zmarszczki na policzkach
 • opadnięte kąciki ust
 • zmarszczki wokół ust
Przebieg zabiegu:
W trakcie konsultacji lekarz dobiera preparat dostosowany do potrzeb pacjenta. Zastrzyki wykonywane są strzykawką o cieniutkiej igle, przez co nakłucia są niemal bezbolesne. Lekarz wstrzykuje cienką igłą żelowy preparat w linie zmarszczek lub większe obszary wymagające wypełnienia.
Korekta kształtu nosa
Zabieg polega na modelowaniu kształtu nosa, a w szczególności na wyrównianiu nierówności, tzw. "garbu" przy wykorzystaniu kwasu hialuronowego. Wypełnienie można również połączyć z wstrzyknięciem toksyny botulinowej, dzięki czemu możemy dodatkowo skorygować tzw. "opadającą końcówkę nosa ". Efekty zabiegu są natychmiastowe i utrzymują się około 12-18 miesięcy.
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.
Wypełnienie "doliny łez"
"Dolina łez" to linijne zagłębienie biegnące najczęściej skośnie poniżej wewnętrznego kącika oka, aż do środkowej części policzka, nadające twarzy smutny i zmęczony wygląd. Za jej powstanie odpowiada głownie zanik kości szczęki, tkanki podskórnej i podściółki tłuszczowej, związany ze starzeniem się okolicy oczodołu. Proces ten rozpoczyna się już około 25 r.ż.
Zabieg polega na wprowadzeniu preparatu kwasu hialuronowego w miejscu, gdzie tworzy się linijne zagłębienie stanowiące typową „dolinę łez” i wypełnieniu go, co nadaje twarzy młodszy i wypoczęty wygląd.
Efekty zabiegu są natychmiastowe i utrzymują się około 12-18 miesięcy.
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.
Korekta okolicy oka
Redensity II łączy w sobie zalety preparatów do mezoterapii i wypełniaczy stabilizowanych. Zawiera optymalnie dobrane stężenie kwasu hialuronowego (HA) -15 mg/g, delikatnie usieciowanego, a także kompleks odnawiający skórę (8 aminokwasów, 3 antyoksydanty, 2 minerały, 1 witamina) i lidokainę. Jest przeznaczony do zabiegów okolic oczu a także do delikatnych zmarszczek, zapewniając naturalną, bezpieczną i długotrwałą korekcję. Można go stosować w przypadku niewielkich cieni i "worków" pod oczami, a także do korekcji niewielkiej "doliny łez".
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu kremem Emla.
Zwiększenie gęstości i jędrności skóry
Preparat Radiesse jest materiałem wypełniającym, stosowanym do biostymulacji tkanek. Składa się z maleńkich, gładkich cząsteczek hydroksyloapatytu wapnia umieszczonych w żelowej matrycy. Podanie preparatu ma na celu stworzenie swoistego "rusztowania" pod skórą, które z biegiem czasu wypełnia się nowopowstałą tkanką łączną, odbudowującą jej strukturę i stymulującą do dalszej produkcji naturalnego kolagenu. Uzyskujemy efekt zagęszczenia skóry i poprawę jej struktury, wygładzenie fałdów skórnych i wzrost napięcia wiotczejących tkanek.
Zabieg Radiesse może być wykorzystany do modelowania między innymi linii i kąta żuchwy, bruzd nosowo - wargowych, zmarszczek tzw. "marionetkowych" oraz rewitalizacji skóry dłoni. Istotną jego właściwością jest zwiększenie jędrności i gęstości skóry, bez nadmiernego wzrostu objętości tkanek.
Wykorzystanie Radiesse:
 • grzbietowe powierzchnie dłoni (poprawa objętości tkanki podskórnej)
 • brwi (podniesienie)
 • skronie (wypełnienie)
 • okolice kości jarzmowej (podniesienie, wypełnienie, modelowanie łuków jarzmowych)
 • płatki uszne ( nadanie sprężystości)
 • bruzdy nosowo – wargowe (wypełnienie)
 • policzki (wypełnienie zapadniętych policzków)
 • linie "marionetki" (wypełnienie)
 • żuchwa (modelowanie konturu)
 • grzbiet nosa (modelowanie kształtu)
 • zagłębienie brody (wypełnienie)
 • podbródek (korekcja kształtu, faktury)
Odmładzanie dłoni
Przyczyną złego wyglądu dłoni u osób w średnim wieku jest przede wszystkim zanik tkanki podskórnej. Skóra rąk jest cienka i wiotka, często widać prześwitujące naczynia krwionośne i kości, pojawiają się przebarwienia. Najskuteczniejszym zabiegiem odmładzającym, jest uzupełnienie utraconej objętości dłoni poprzez wypełnienie tkanki podskórnej za pomocą kwasu hialuronowego lub preparatu Radiesse. Dobre efekty daje też poszerzenie powyższych zabiegów o terapię przy użyciu Dermapena, szczególnie przy współistniejących przebarwieniach i zmniejszonym napięciu skóry.
First lift (Princess lift)/nici PDO
Nici PDO, których składnikiem jest polidioksanon pobudzają w tkankach proces neokolagenezy – czyli stymulują produkcję nowego kolagenu – białka odpowiedzialnego za napięcie i jędrność skóry. Ponadto stymulacja fibroblastów powoduje pobudzenie syntezy elastyny – białka odpowiedzialnego za sprężystość i elastyczność skóry. W badaniach in vivo stwierdzono również, że działanie polidioksanonu powoduje syntezę naturalnego (endogennego) kwasu hialuronowego. Nici PDO wprowadza się podskórnie, zgodnie z techniką opierającą się na wykorzystaniu naturalnych linii napięcia skóry, co dodatkowo powoduje efekt zbliżony do liftingu chirurgicznego. Dzięki niciom PDO możemy również ograniczyć siłę mięśni mimicznych twarzy i uzyskać efekty estetyczne zbliżone do podania toksyny botulinowej – relaksacja mięśni i wygładzenie rysów twarzy. Efekt estetyczny jest bardziej naturalny, niż po podaniu toksyny botulinowej, ponieważ nie unieruchamiamy mięśni mimicznych, a wpływamy jedynie na osłabienie ich działania.
Jedną z najważniejszych zalet nici PDO First Lift jest możliwość ich stosowania praktycznie na całym ciele: nie tylko na twarzy, ale choćby do poprawy struktury skóry łokci, kolan, brzucha, pośladów, dekoltu czy piersi.
Sculptra
Preparat Sculptra jest zawiesiną mikrocząsteczek kwasu L-polimlekowego w sterylnej wodzie do wstrzyknięć. Wprowadzona podskórnie lub głęboko śródskórnie Sculptra pobudza organizm do samodzielnej produkcji kolagenu. W ciągu kilku dni od zabiegu, zawarta w preparacie woda zostaje wchłonięta i zmarszczki ponownie stają się widoczne. Następnie mikrocząsteczki substancji czynnej preparatu Sculptra inicjują naturalny proces wypełniania zmarszczek i ujędrniania skóry. Już po serii zabiegów (średnio pacjent potrzebuje 3 zabiegów w serii) wykonanych w odstępach nie krótszych niż co 6 tygodni widoczna jest stopniowa, lecz zauważalna poprawa stanu skóry, która zyskuje naturalny młodzieńczy wygląd. W odróżnieniu od innych kuracji, uzyskany efekt utrzymuje się do 2 lat.
Zastosowanie preparatu Sculptra:
 • zaburzenie owalu twarzy wskutek starzenia i wiotkości skóry
 • zanik podściółki tłuszczowej tkanek twarzy (lipoatrofia)
 • duże zaniki tkanek miękkich twarzy
 • zapadnięte skronie
 • zapadnięte policzki
 • obwisła i wiotka skóra
Botoks (zabiegi z użyciem toksyny botulinowej)
Zabiegi te wykonuje się zwykle w celu spłycenia zmarszczek mimicznych. Mechanizm działania polega na blokowaniu połączeń nerwowo-mięśniowych w tkankach, przez co uzyskujemy rozluźnienie mięśni mimicznych i wygładzenie skóry.
Wskazania:
 • zmarszczki między brwiami ("lwia" zmarszczka)
 • zmarszczki poprzeczne czoła
 • zmarszczki wokół oczu ("kurze łapki")
 • zmarszczki palacza
 • uśmiech "dziąsłowy" ("gummy smile")
 • zmarszczki "królicze" - okolicy nasady nosa ("bunny lines")
 • nadmierna czynność mięśnia bródkowego – tzw. broda "brukowana"
 • zmarszczki na szyi
Zabieg polega na podaniu kilku injekcji z rozcieńczonej toksyny botulinowej w niektóre obszary twarzy. Zastrzyki wykonywane są bardzo cienką igłą. Zabieg trwa krótko i jest prawie bezbolesny. Po okresie około 5 -10 dni można zauważyć pierwsze pozytywne efekty pod postacią bardziej zrelaksowanego, odświeżonego wyglądu. Zmarszczki stopniowo spłycają się. Działanie toksyny botulinowej utrzymuje się ok. 4-6 miesięcy, po kolejnych kuracjach długość trwania pożądanego efektu zwykle wydłuża się.
Leczenie Bruksizmu
Bruksizm jest parafunkcją należącą do zaburzeń czynnościowych narządu żucia. Polega na nawykowym, niekontrolowanym zaciskaniu zębów oraz zgrzytaniu zębami odbywającym się zarówno w dzień jak i w nocy. Uwarunkowany jest rytmiczną czynnością mięśni żucia. Siły wyzwalane w związku z nadmierną czynnością mięśni żwaczy i ich zwiększonym napięciem prowadzą do starcia koron zębowych, pękania szkliwa, zmian zapalnych i zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych, prowadzących do ograniczenia ruchów w tych stawach. Bruksizm może doprowadzać także do przewlekłego bólu głowy, karku, pleców i zmian rysów twarzy (tzw."kwadratowa" żuchwa).
Przed skutkami tej dolegliwości chroni relaksacyjna szyna zgryzowa, którą zakłada się na noc. Natomiast wzmożoną siłę mięśnia żwacza można zmniejszyć zastrzykami z botoksu, który redukuje jego skurcze do niezbędnego minimum. Kurację należy powtarzać co pół roku, aż do uzyskania zadowalającego efektu.
Leczenie nadpotliwości
Nadpotliwość (z łac.hyperhidrosis) jest schorzeniem polegającym na nadmiernej czynności gruczołów potowych, najczęsciej w obrębie twarzy, dłoni, stóp i pach. Obecnie w leczeniu nadpotliwości najskuteczniejszą metodą jest podanie toksyny botulinowej. Przed zabiegiem wykonuje się specjalny test (test Minora), pozwalający precyzyjnie wyodrębnić obszar dotknięty tą przypadłością.
Efekty, w postaci zmniejszonego wydzielania potu, pojawiają się po kilku dniach i utrzymują się od kilki miesięcy aż do roku.
Zabieg wykonuje sie w znieczuleniu miejscowym.
Mezobotox (Botoxlift)
Jest to zabieg łączący rewitalizujące właściwości kwasu hialuronowego z przeciwzmarszczkowym efektem toksyny botulinowej. Wstrzykiwany podskórnie koktajl, oprócz witamin, mikroelementów i aminokwasów. zawiera te dwie najpopularniejsze substancje odmładzające, by intensywnie nawilżyć skórę i usunąć zmarszczki. Po zabiegu uzyskujemy świeży, wypoczęty i naturalny efekt, przy zachowaniu ekspresji i mimiki twarzy.
Peelingi medyczne
Powodują złuszczanie powierzchniowej warstwy skóry. Prowadzi to do pobudzenia aktywności włókien kolagenowych- poprawienia kolorytu i ujędrnienia skóry, zwężenia i odblokowania porów. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, wykorzystujemy odpowiednie związki chemiczne w różnych stężeniach: kwas glikolowy {AHA} 10-70%, kwas trójchlorooctowy {TCA} 10-50%, kwas migdałowy, kwas pirogronowy. Dobór preparatu i jego stężenia zależy od problemu dominującego na skórze i efektu, który chcemy uzyskać. Przed wykonaniem zabiegu niezbędna jest konsultacja lekarska.
Zabiegi chemicznego złuszczania naskórka wykonywane są w seriach (min. 3-4 zabiegi w odstępach kilkutygodniowych).
Postępowanie przed i po zabiegowe – zalecenia dla pacjenta. Przeciwwskazania do zabiegów i możliwe powikłania
Przygotowanie do zabiegu:
Dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić aspirynę.
Tydzień przed zabiegiem można wcierać preparat z witaminą K – np. Auriderm XO (uszczelnia ona śródbłonki naczyń krwionośnych, zapobiega krwawieniom wewnętrznym oraz działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo).
Dwie godziny przed zabiegiem można zastosować znieczulenie kremem Emla (jeśli pacjent ma niski próg wrażliwości na ból).
Bezpośrednio przed zabiegiem konieczne jest zmycie makijażu, dokładna dezynfekcja, a następnie osuszenie skóry.
Postępowanie po zabiegu:
Po zabiegu lekarz zabezpiecza skórę specjalnymi preparatami o właściwościach przeciwzapalnych i nawilżających.
Bezpośrednio po zabiegu nie stosować makijażu, masaży, nie używać szorstkich ręczników.
Przez kilka dni nie stosować silnych kremów przeciwzmarszczkowych, nie pić alkoholu, nie korzystać z sauny i solarium. W przypadku zabiegów mezoterapii i z zastosowaniem wypełnianiaczy na bazie kwasu hialuronowego poleca się spożycie wody pitnej w ilości 1 – 1,5 l przez około dwa tygodnie.
Niedogodności mogące wystąpić w trakcie zabiegów:
 • ból podczas wstrzyknięć – można go wyeliminować poprzez wcześniejsze zastosowanie środka znieczulającego (np. kremu EMLA)
 • rumień, obrzęk – występuje bezpośrednio po zabiegu, jest to reakcja skóry na nakłuwanie
 • siniaki, krwiaki – w przypadku ukłucia w naczynie krwionośne; ryzyko zmian wzrasta w przypadku stosowania bezpośrednio przed zabiegiem leków wpływających na proces krzepnięcia krwi (np. aspiryny)
 • stany alergiczne objawiające się rumieniem, ustępujące samoistnie po kilku minutach lub godzinach
Przeciwwskazania do zabiegów:
 • alergia
 • ciąża, okres karmienia piersią
 • cukrzyca
 • stany zapalne na skórze, opryszczka
 • skóra źle tolerująca iniekcje (skóra naczynkowa, ryzyko powstawania zwłóknień)
 • choroba nowotworowa
 • stosowanie leków przeciwkrzepliwych
 • stany zapalne skóry
 • skłonność do powstawania blizn
 • choroby o podłożu autoimmunologicznym
 • choroby z zaburzeniem przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
 • stosowanie leków powodujących relaksacje mięśni
W celu zwiekszenia komfortu przebiegu zabiegu i zminimalizowania ewentualnych powikłań z nim związanych, przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej lekarz przeprowadza wywiad medyczny.
Podczas konsultacji lekarz dobiera rodzaj zabiegu, odpowiedni i preferowany przez pacjenta.
WAŻNE!
W trakcie wizyty pacjent informowany jest o przebiegu wybranego zabiegu medycyny estetycznej, rodzaju zastosowanych preparatów, a także możliwości powikłań.
Pacjent zobowiązuje się do przestrzegania przed – i po zabiegowych zaleceń lekarskich, z którymi został zaznajomiony, co odnotowywane jest w trakcie wypełniania indywidualnej karty zabiegowej pacjenta. Przed zabiegiem pacjent podpisuje zgodę na jego wykonanie.

www.familydentstomatologia.pl
http://www.znanylekarz.pl/magdalena-olejnik/stomatolog-lekarz_medycyny_estetycznej/poznan

*koszt konsultacji lekarskiej w wysokości 50 zł wlicza się do ceny zabiegu wykonywanego tego samego dnia